Marš!

Share this post

Ako sa zo švédskeho ovseného mlieka stal celosvetový hit?

mars.mareksulik.sk

Ako sa zo švédskeho ovseného mlieka stal celosvetový hit?

Marek Šulik
Feb 11, 2022
3
Share this post

Ako sa zo švédskeho ovseného mlieka stal celosvetový hit?

mars.mareksulik.sk

Ahoj! 👋

Práve čítaš dvadsiate šieste vydanie newslettera. Dnes to bude o aj tom, ako sa z malej švédskej značky ovseného mlieka stal úspešný projekt aj vďaka tomu, že jej CEO spieval so syntetizárom v poli v ich reklame počas Super Bowl. Dobré intro, nie?

Ešte nie si prihlásený na odber? Stačí vložiť svoj email a každé 2 týždne ti príde newsletter do schránky.


Može sa z ovseného mlieka stať bestseller?

Švédska spoločnosť Oatly dokazuje, že sa to dá. Ich tržby v posledných rokoch narástli veľmi výrazne aj napriek tomu, že nie sú súčasťou veľkej skupiny ako Unilever, Coca Cola alebo Danone, ktoré vlastnia veľkú väčšinu najúspešnejších potravinových značiek.

Screenshot 2022-02-10 at 19.50.09.png

Ako sa im to podarilo? Podľa Paula Feldwicka, autora viacerých výborných kníh o reklame, za tím nie je nič revolučné. Firma má generický názov, vyrába a predáva úplne bežný produkt a dokonca ani nechce zmeniť svet. Za ich úspech podľa neho môže kombinícia faktorov ako je ťah na bránku, zábavnosť a vynaliezavosť.

Firma vyrába iba ovsené mlieko a neponúka iné varianty. Prečo? Ovos je nenáročná obilnina a na jej pestovanie nepotrebujete veľa pôdy a vody a vyprodukujete pri tom málo emisií. Výroba ovseného mlieka je tak výrazne lacnejšia ako v prípade mandľového, ryžového alebo kravského mlieka.

saupload_EaJ0cfFXYAUjur1_thumb1-2.png

Oatly sa snaží komunikovať vtipne a odľahčene. Nesľubuje vám v kampaniach, že sa vám vďaka ich produktom zmení život, snažia sa len upútať pozornosť.

600.jpeg

Pekným príkladom tohto prístupu je aj ich reklamný spot, ktorý bol nasadený počas minuloročného Super Bowlu. Človek, ktorý v ňom falošne spieva a hrá na klávesy, je CEO spoločnosti.

Pôvodne švédska značka postupne expandovala na zahraničné trhy a bez problémov sa dá kúpiť aj u nás. Oatly sa správne snaží o čo najväčšiu fyzickú a mentálnu dostupnosť a spolu s rastúcim záujmom o ovsené mleko rastie aj ich trhový podiel na viacerých svetových trhoch.

Screenshot 2022-02-10 at 20.19.31.png

Podľa Feldwicka značka ako je Oatly nerobí nič, čo by bolo zásadne odlišné od aktivít svojich konkurentov. Na úspech jej stačí aj to, že to robí s veľkou energiu, je pri tom vynaliezavá a zábavná.


Návratnosť reklamy rastie

Aspoň vo Veľkej Británii. Zistila to organizácia Advertising Research Community, ktorá analyzovala stovky kampaní s celkovým rozpočtom 5 milárd liber. Zaujímavé je, že táto organizácia si vyberá iba tie kampane, ktoré nezískali žiadne reklamné ocenenia.

Na čo prišli? Návratnosť nákladov do reklamy v posledných rokoch rastie a minulý rok bola vyššia ako v časoch pred ekonomickou krízou v 2008. Tieto dáta z UK sú ovplyvnené samozrejme aj hlasovaním o Brexite, ktoré ovlyvnilo situáciu na trhu.

1-1.jpg

Specialized zjednodušuje nákup svojich bicyklov

Tento americký výrobca, ktorý patrí medzi najväčšie značky na svete, spúšťa ako prvý veľký hráč nákup cez internet. Takýto predaj bicyklov je pomerne bežný, ale doteraz takto predávali hlavne menšie značky ako Canyon alebo Planet X. Specialized bude stále predávať bicykle aj v kamenných prevádzkach, takýmto spôsobom si len rozširuje fyzickú dostupnosť.

Prečo to nerobia aj ostatní výrobcovia? Nechcú si pokaziť vzťahy s predajcami, ktorý by mohli ich produkty prestať predávať. Specialized na to ide opatrne a zákazníci si môžu bicykle objednať online, ale vyzdvihnúť si ich vedia aj v kamennej partnerskej predajni. Tá dokonca dostane polovicu zo svojej štandardnej marže. Zákazník tak dostane bicykel už zložený a predajca je tiež spokojný, že neprišiel o celú maržu.

Sagan-2022-Specialized-Tarmac--e1641328036494.jpeg
Specialized má aj “profesionálnu” radu S-Works a dlhé roky sponzoruje napríklad aj Petra Sagana.

Normálne, nezvyčajné alebo nový štandard?

Ako pandémia zmenila naše správanie? Na túto populárnu otázku hľadali odpoveď aj v Google a to tak, že analyzovali počet vyhľadávaní desiatok rôznych slov. Na základe toho, ako v čase menila ich vyhľadávanosť, potom tieto slová rozdelili do troch skupín:

  1. Také, ktoré pandémia neovplyvnila a ľudia ich vyhľadávali stále rovnako. Ocitli sa tu hlavne bežné veci ako čokoláda, káva, ale aj alkohol, iné potraviny alebo hygienické výrobky. Tieto veci potrebujeme stále, bez ohľadu na okolnosti.

  2. Také, ktoré dočasne narástli počas pandémie. Tu sa ocitli veci ako kvasnice, hlavolamy, respirátory a masky ale aj také bizarnosti ako bielidlo, ktoré istý čas odporúčal užívať napríklad vtedajší americký prezident Donald Trump.

  3. Také, ktoré narástli počas pandémie a záujem o ne trvá dodnes. Napríklad golf, počítačové príslušenstvo, masáže alebo kartové hry.

Celý zoznam nájdete tu.


Čo ešte stojí za prečítanie?

  • Spoločnosť Meta (alebo po starom Facebook) mala veľmi zlý kvartál a stratila viac ako 20 % zo svojej trhovej hodnoty. Konkrétne 250 miliárd dolárov.

  • Problémy má aj vďaka Európskej únii. Podľa súdneho dvora EÚ dáta Európanov prenesené do USA nie sú dostatočne chránené a Meta sa vyhráža, že tu prestane poskytovať svoje služby.

  • Naopak, dobré obdobie zažíva Apple. V minulom kvartáli dosiahli ich tržby takmer 35 miliárd dolárov a to aj napriek tomu, že kvôli nedostatku čipov podľa ich odhadov prišili o 6 miliárd dolárov.

  • Polovicu času, ktorý venujeme sledovaniu videa, trávime sledovaním klasickej televízie. Vyplýva to z prieskumu českej agentúry Kantar.


Na záver

Tiež ste naskočili na data-driven vlnu? Nezabúdajte na to, že aj v tomto prípade je kvalita dôležitejšia ako kvantita. Najlepšie to vystihuje fráza “garbage in, garbage out” a ak maté nekvalitné vstupy, tak také isté budú aj vaše výstupy.

Ešte stále čítaš? Tak si zaspomínaj na toto video, práve oslávilo prvé výročie.


Páči sa ti môj newsletter? Prepošli alebo ho vyzdieľaj ďalej! Za odmenu ti nebudem ponúkať žiadne svoje platené kurzy 💸

Share

Ešte nie si prihlásený na odber? Stačí vložiť svoj email a každé 2 týždne ti príde newsletter do schránky.

A teraz marš robiť!

Share this post

Ako sa zo švédskeho ovseného mlieka stal celosvetový hit?

mars.mareksulik.sk
Previous
Next
Comments
TopNewCommunity

No posts

Ready for more?

© 2023 Marek Šulik
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start WritingGet the app
Substack is the home for great writing