Prečo prichádza výrobca srirache o trhový podiel?
Môže za to fyzická a mentálna dostupnosť značiek
Ahoj! 👋
Práve čítaš päťdesiate siedme vydanie newslettera. V tomto vydaní sa dozvieš, že sriracha, ktorú si kupuješ, možno nie je tá istá sriracha, ktorú si si kupoval predtým. A môže za to fyzická a mentálna dostupnosť značiek.
Vyhrá srirachovú vojnu kohút alebo hus?
Sriracha je typ čili omáčky, ktorá je bežne dostupná a známa aj u nás na Slovensku. Celosvetove ju spopularizovala americká firma Huy Fong (pozrite si ich web), ktorá ju predáva v nezameniteľnom priesvitnom obale s kresbou kohúta a zeleným dávkovačom. Firmu založil David Tran, ktorý do USA emigroval z Vietnamu a postupne z nej vybudoval firmu s tržbami 150 miliónov dolárov ročne a s podielom 10 % na trhu s čili omáčkami v USA.
Firma sa preslávila tým, že si neplatí žiadnu reklamu a jej rast bol organický. Veľký dôraz kladie aj na kvalitu papričiek a používa iba tie z jednej oblasti. To sa jej žiaľ vypomstilo. V júni 2022 musela spoločnosť dočasne zastaviť výrobu omáčky. Dôvodom bol nedostatok čili papričiek spôsobený suchom v Mexiku. Rovnaká situácia sa zopakovala aj tento rok a firma musela znovu zastaviť výrobu.
To ale nebol jediný problém. Postupne sa ale na trhu objavili konkurenti, ktorí jednoducho okopírovali jej charakteristický obal a investovali do reklamy, aby sa dostali ku spotrebiteľom. Z týchto firiem je najúspešnejšia spoločnosť Silver Spring Foods. Tá vyrába až osem rôznych druhov omáčok sriracha a na prvý pohľad je len ťažko rozpoznateľná od originálnej Srirache. Obal vyzerá tak isto, ale namiesto kohúta je na ňom hus.
Za posledný rok spoločnosť zaznamenala až 70 % nárast predaja v reakcii na nedostatok zásob u konkurencie. Silver Spring Foods ťaží z toho, že má lepšie diverzifikované výrobné zdroje, firma viac investovala do reklamy a samozrejme sa vezie na úspechu originálu.
Vďaka profesorovi Byronovi Sharpovi z Ehrenberg-Bass Institute for Marketing Science vieme, že pre rast značky sú kľúčové dva faktory: fyzická a mentálna dostupnosť.
Mentálna dostupnosť znamená, že kupujúci si pri nákupe ľahko spomenú na značku a rýchlo ju rozpoznajú. Napríklad vďaka unikátnemu obalu. Fyzická dostupnosť znamená, že kupujúci môžu kúpiť značku v takom variane, množstve a cene, ktoré zodpovedajú ich nákupným potrebám.
Zároveň vďaka Sharpovi vieme aj to, že lojalita k značkám nie je veľká a ľudia nemajú žiadny problém prejsť k iným značkám.
No a to je presne prípad spoločnosti Huy Fong. Kvôli nedostatku papričiek sa zmenšila fyzická dostupnosť omáčky a zákaznici ju nevedeli kúpiť. Na to zareagovali konkurenti, ktorí okopírovali ich unikátny obal a investovali do reklamy. Zákazníci neprestali kupovať srirachu len kvôli tomu, že nebola k dispozícii ich obľúbená značka a našli si alternatívu, ktorá je na nerozoznanie od originálu.
Huy Fong teraz môže dúfať v to, že sila ich značky je dostatočne silná na to, aby sa k nim zákazníci vrátili po opätovnom zvýšení fyzickej dostupnosti. Celý článok si môžete prečítať tu.
Ako konzumujeme médiá?
Britská organizácia Ofcom zverejnila výsledky výročného prieskumu, ktorý skúma trendy v mediálnom svete v Spojenom kráľovstve. Na čo prišli?
Priemerná osoba strávi sledovaním televízneho a video obsahu na všetkých zariadeniach v roku 2022 dohromady 268 minút alebo 4 hodiny a 28 minút denne. Je to približne o 12 % menej ako v roku 2021, keď strávený čas čiastočne zvýšili obmedzenia počas pandémie.
Najviac času, až 60 %, trávia Briti sledovaním klasickej televízie. Zvyšok času tvoria prevažne streamovacie služby.
Sledovaním trávia najviac času ľudia vo veku 75 rokov a viac. Je to až 6 hodín denne a dominuje u nich klasická televízia. Najmenej času je to u mladých - vo veku 4 až 15 rokov sú to 3 hodiny a vo veku 16-34 rokov takmer 4 hodiny. U týchto skupín sú najpopulárnejšie streamovacie služby.
Medzi streamovacími službami je najpopulárnejší Netflix, ktorý má predplatených 59 % britských domácností a Amazon Prime Video, ktoré si platí takmer polovica domácností. Penetrácia týchto služieb v posledných rokoch rýchlo raste.
Pomerne veľa času trávime aj sledovaním videa na sociálnych sieťach. Medzi Britmi je v tomto smere najpopulárnejší stále Facebook s 37 minútami denne. Medzi mladými sú výrazne populárnejšie sociálne siete TikTok, Snapchat a YouTube.
Medzi hudobnými streamovacími službami je jednoznačne najpopulárnejšie Spotify so 71 % podielom medzi platformami.
V čase výrazne rastú aj náklady na reklamu, ktorú si platia inzerenti v médiách. Za minulý rok vo Veľkej Británii na tento účel firmy minuli takmer 41 miliárd dolárov. Tieto výdavky výrazne narástli počas posledných dvoch rokov a najväčšiu zásluhu na tom má online reklama. Ešte pár rokov dozadu tvorila polovicu zo všetkých výdavkov, minulý rok to bolo až 76 %. Ostatné kanály ako televízia, print alebo rádio výraznejšie nerastú a skôr stagnujú.
A poslednou zaujímavou štatistikou je spôsob, akým počúvame hudbu v aute. Viac ako polovica z opýtaných počúva hudbu z rádia, pätina počúva streamovacie služby a pätina si v aute pustí CDčko alebo kazetyu. Všetky ostatné štatistiky si môžete prečítať v bezplatnom reporte.
Čo ešte stojí za prečítanie?
Apple údajne plánuje kúpiť televíznu stanicu ESPN a získať práva na NBA, NFL, MLB a ďalšie súťaže. Apple už vlastní vysielacie práva na americkú futbalovú ligu MLS, v ktorej hráva aj Lionel Messi.
Pred tromi rokmi sa zdalo, že videochat prinesie revolúciu do toho, ako pracujeme. V skutočnosti sa toho až tak veľa nezmenilo.
Streamovacie služby výrazne zdražejú. Ceny medziročne narástli o takmer 20 % a zlaté časy lacného streamovania sú preč.
Netflix po 25 rokoch ukončil službu, s ktorou kedysi začínal - s požičiavaním DVD filmov poštou.
Streamovacie služby neustále rastú aj v USA. Ich podiel z celkového používania TV stúpol na takmer 39 %.
Nehnuteľnosti na Slovensku medziročne zlacneli. Udialo sa to po 9 rokoch nepretržitého rastu cien.
Na záver
Ako AI ovplyvnila váš biznis?
Páčilo sa ti toto vydanie? Prepošli alebo vyzdieľaj ho ďalej. Len vďaka vám získavam nových odberateľov.
A teraz marš robiť!